Participants

Alessandro Achille, Scuola Normale Superiore
Francesco Amoroso, Université de Caen Basse-Normandie
Yves André, Université Pierre et Marie Curie, Jussieu
Pascal Autissier, Université Bordeaux I
Alan Baker, Trinity College, Cambridge
Matt Baker, Georgia Institute of Technology
Fabrizio Barroero, Scuola Normale Superiore 
Jason Bell, University of Waterloo 
Daniel Bertrand, Université Pierre et Marie Curie,  Jussieu
Yuri Bilu, Université Bordeaux I 
Fedor Bogomolov, Courant Institute, New York University 
Jean-Benoît Bost, Université Paris-Sud 
Yann Bugeaud, Université de Strasbourg
Jung Kyu Canci, Universität Basel
Laura Capuano, Scuola Normale Superiore 
Fabrizio Catanese, Universität Bayreuth 
Andrea Ciappi, Università di Pisa
Jean-Louis Colliot-Thélène, Université Paris-Sud
Sinnou David, Université Pierre et Marie Curie,  Jussieu
Laura DeMarco, Northwestern University
Gerd Faltings, Director of the Max Planck Institute for Mathematics, Bonn
Clemens Fuchs, University of Salzburg
Carlo Gasbarri, Université de Strasbourg
Ziyang Gao, Université Paris-Sud and Leiden University
Luca Ghidelli, Scuola Normale Superiore
Dorian Goldfeld, Columbia University
Bobby Grizzard, University of Texas at Austin 
Walter Gubler, Universität Regensburg
Philipp Habegger, Technische Universität Darmstadt 
Marc Hindry, Université Paris 7 Denis Diderot
Gareth Jones, University of Manchester
Lars Kühne, Scuola Normale Superiore 
Justin Lacini, Scuola Normale Superiore
Aaron Levin, Michigan State University 
Guido Maria Lido, Scuola Normale Superiore
Elon Lindenstrauss, Hebrew University of Jerusalem 
Yifeng Liu, Massachusetts Institute of Technology
Marco Maculan, Université Paris-Sud
Francesca Malagoli, Università di Pisa 
Vincenzo Mantova, Università di Camerino 
Olaf Merkert, Scuola Normale Superiore 
Paolo Antonio Oliverio, Università della Calabria 
Laura Paladino, Università della Calabria
Claudio Pedrini, Università degli Studi di Genova
Alberto Perelli, Università degli Studi di Genova
Lukas Pottmeyer, Technische Universität Darmstadt
Gaël Rémond,  Université Bordeaux I
Per Salberger, Chalmers University of Technology
Peter Sarnak, Institute for Advanced Study, Princeton
Thomas Scanlon, University of California at Berkeley
Harry Schmidt, Universität Basel
Joseph Silverman, Mathematics Department, Brown University 
Alexei Skorobogatov, Imperial College London 
Michael Stoll, Universität Bayreuth
Andrea Surroca, Universität Basel
Yuri Tschinkel, Courant Institute, New York University, and Director of the Mathematical and Physical Sciences division of the Simons Foundation
Tom Tucker, University of Rochester
Amos Turchet, Università di Udine
Emmanuel Ullmo, Université Paris-Sud, Director of IHES
Jeanine Van Order, The Hebrew University of Jerusalem 
Carlo Viola, Università di Pisa 
Felipe Voloch, University of Texas at Austin 
Rafael Von Känel, Institut des Hautes Études Scientifiques
Martin Widmer, Royal Holloway, University of London 
Michael Zieve, University of Michigan